Vítám Vás na stránkách ordinace!

Z nešťastného dítěte šťastný člověk nevyroste.
Pojďme hledat řešení.

Dovolte, abych se Vám představila. Jmenuji se Martina Lichnovská, jsem dětský a dorostový psychiatr. Sama jsem matkou a důvěrně znám, jaké to je, když dítě onemocní nebo se trápí. Děti jsou však smyslem našeho života a přinášejí nám radost.  Vždyť co je krásnějšího než dětský úsměv a smích? Psychická pohoda dětí je stejně důležitá jako zdraví fyzické. Dětskou psychiatrií se zabývám od r. 1989 a ve svém oboru jsem soudním znalcem. Nechci se však rozepisovat o profesních zkušenostech a dosaženém vzdělání.  Miluji svou práci a chci se s Vámi podělit o krátké zamyšlení, které vychází z mé dlouholeté praxe. 

Každé dítě je jedinečné a potřebuje namíchat do svého výchovného koktejlu rozdílné ingredience. Někdo potřebuje více zdůraznit jasná pravidla a pevné hranice, někdo naopak klidný a chápavý přístup. Všechny děti však potřebují lásku a naši důvěru. A Vy, milí rodiče, jste ti „barmani“, kteří koktejl výchovných přístupů míchají. Občas ho musíte okořenit a dítě výchovně usměrnit, je to důležité! Patří to k barmanským zkouškám. Každému z nás jde o to, abychom docílili té nejlepší chuti a vychovali z dítěte šťastného člověka. 

Někdy přijdou lidé a diví se, že jejich dítě je „takové či makové“ a že neumí „tohle a zase támhle to“.  Je velmi dobře, že nechcete nic podcenit a přehlédnout. Svědčí to o Vaší lásce k dítěti a zodpovědnosti k jeho výchově. Často se jedná o výkyvy v chování, které jsou součástí zdravého vývoje. Dítě si hledá hranice, hodnoty a zkouší, co si může dovolit. Je to právě o té individualitě každého z nás. Současně je však pravda, že většina psychických problémů začíná právě změnami v chování. S výchovou je to podobně jako s ukládáním peněz do banky. Co do ní nedáte, to tam nemáte. Nemůžete hledat v dítěti něco, co jste do něj nevložili. Ano, i banka někdy zkrachuje – ale v tomto případě jsme tady my, odborníci, abychom Vám pomohli.  Máte-li obavy o zdraví a vývoj Vašeho dítěte, jsme tady pro Vás! Netrapte se a nevyčítejte si problémy ve výchově, nemusí to být Vaše chyba! Psychický vývoj dítěte ovlivňuje mnoho faktorů. 

Každý dětský psychiatr Vám pomůže rád. Možností máme hodně: psychoterapie, komplexní spolupráce s dalšími specialisty a odborníky, nácvik sociálních dovedností a v neposlední řadě je tady i tolik obávaná medikace. Případné nasazení medikace je individuální záležitostí, je vždy součástí komplexní terapie a správně nastaveného terapeutického plánu. Léky může doporučit výhradně odborný lékař na základě klinického vyšetření dítěte. Při nasazení medikace Vám vždy vysvětlím její očekávaný léčebný přínos a farmakologický efekt, včetně případných vedlejších účinků. Pro vzájemnou důvěru a další spolupráci je nezbytné, abyste všemu plně rozuměli, případné dotazy Vám ráda zodpovím. Objeví-li se pochybnosti nebo otázky související s terapií či užívanými léky, neváhejte mě kontaktovat ihned a to bez ohledu na plánovaný termín kontroly. 

Samotná výchova přináší radosti i starosti: pozorování prvních krůčků a zakopnutí, prvních školních úspěchů a poznámek, prvních lásek a zklamání.  Pro zdravý vývoj každého dítěte jsou však zapotřebí i občasné přemety, kotrmelce a pády. Vlastními zkušenostmi se dítě učí. Jen ho nechte rozletět se ke hvězdám za svými sny v procesu poznávání. Člověk, který se bojí letět ke hvězdám a plnit si své sny, postupně ztrácí sám sebe, nevěří si a přestává existovat. Podporujte proto individualitu Vašeho dítěte a buďte mu oporou. Samo pak přijde na to, že výchovné limity a hranice jsou pro něj přístavem bezpečí, vedou ho k samostatnosti a zodpovědnosti za svoje chování. Jednou Vám to Vaše děti určitě vrátí, všechnu tu lásku a podporu. Je pak krásné pozorovat úspěchy vlastního dítěte a prožívat je společně s ním.

Můj přístup k rodičům a dětem je vstřícný a laskavý, ale současně profesionální a pevný. Je-li situace vážná, zdraví a život dítěte ohroženy, jednám nekompromisně v zájmu dítěte. V každém  případě Vám  však budu oporou a věřím, že společně najdeme odpovědi na všechny Vaše otázky a starosti vyřešíme.

Diskrétnost a zachování lékařského tajemství je naprostou samozřejmostí. 

V Novém Jičíně dne 1. 6. 2020
MUDr. Martina Lichnovská

Zpět